Sports round up

admin post on June 29th, 2018
Posted in 苏州美甲美睫培训学校

Tanunda Kegel
苏州美甲美睫培训学校

It was a good roll up of players last Thursday night with guests also attendingfor a game of Kegel.

There was some really good bowling being seen in the first game with half ofthe players all over the 200 points.

Rick Loan was in the lead at the end of the first game with James Dooley only14 points behind.

Travis Saegenschnitter picked up a good bowling line and surged ahead in thesecond game to win the nights play with Rick Loan finishing in second placeonly four points behind.

Rick Loan bowled the highest frame score for the night with 66 points.

Jon Cannon, a guest for the night, did well to get sixth place for the nights play.

Christian Fletcher was the only Kegeller to miss out on bowling a 24.

Results 1st game 2nd game Total

T.Saegenschnitter 222 265 487

R.Loan 253 230 483

J.Dooley 239 172 411

M.Hueppauff 229 153 382

M.Cirillo 203 167 370

C.Fletcher 166 204 370

J.Cannon 197 171 368

C.Chaplin 185 180 365

J.Norman 167 176 343

24s

T.Saegenschnitter 9 ; R.Loan 7 ; C.Chaplin, M.Cirillo 4 ; M.Hueppauff,

J.Norman 3 ; J.Cannon 2 ; J.Dooley 1.

30s

J.Dooley, T.Sagenschnitter, M.Hueppauff 1.

Pudels

J.Cannon 4 ; J.Norman, R.Loan 2.

Members are reminded that the 400 Down Trophy will be played for duringSeptember.

Starplex

Basketball

Monday Junior

Under 12D1

Williamstown Giants 35 def Barossa 16

Run N Gun 36 def Sandy Creek 26

Under 12D2A

All Stars 38 def Trinity Triumph 11

Heat 19 def Silver Swishes 13

Under 12D2B

Trinity Magic 24 def Barossa Bulldogs Red 0

Barossa Bulldogs Blue 19 def Five Stars 1

Trinity Wild Lions 21 def United Stars 4

Under 14D1

Barossa 34 def All Stars 26

CCS Flight 28 def Celtics 20

Under 14D2

Heat 28 def Trinity Gawler River 26

And 1 All Stars 24 def Trinity Blue 20

Barossa Bulldogs 53 def Raptorz 28

Under 16

The Crusaders 42 def Mavericks 21

T-Legends 28 def Swishes 14

Monday Men

Phil’s Team 34 def Hurricanes 33

Wizards 55 def Shakers 51

AP Tigers 40 def Rattlers 29

Beard of Chuck 41 def Shooting Bricks 30

Wolverines 46 def Turbos 35

Swamp Dawgs 47 def Cunning Stunts 41

Orlago Bujic 20 def M&Ms 0

Tuesday Daytime Ladies

Flukes 80 def Rhondavues 38

Flamin Flamingos 85 def Blue Birds 22

Cheeky Chicks 67 def Kaos 34

Tuesday Juniors

Under 8

Lyndoch Wolves Black 8 def Gold Stars 6

Sandy Creek 12 def Warriors 2

Roar 8 def Trinity Thunder 6

Lyndoch Wolves Gold 23 def Red Devils 14

Dragon Jets 24 def Junior CC Stars 0

Trinity Scorpions 8 def Trinity Tigers 6

Under 10

Trinity Titans 18 def CC Stars 16

Williamstown 28 def Flight Team 6

Trinity Lions 23 def Sandy Creek 12

Lyndoch Wolves 18 def Trinity Jets 17

Hawks 6 drew Barossa 6

Tuesday Night Men

Mighty Ducks 47 def Purple Haze 45

Donkeys 48 def Red Lions 40

Roseworthy 44 def TZK 33

Team Rocket 55 def Vaders 29

Muffin Stuffers 88 def North Side Flyerz 34

Google It 47 def Gang Green 40

Wolves 46 def Black Hawke 40

Uncle Drew 68 def X-Men 43

CREAM 61 def Panthers 30

Wednesday Evening Ladies

Tangos 34 def Wells Girls 26

Brookers 66 def Bittys 25

T-Birds 36 def Roseworthy White29

Thursday Night Mixed

Ultim8s 45 def Going Deep 40

Steelers 41 def Comets 28

Fruit Hoops 2 72 def Long Plains 40

Inkhub 64 def Its Only Social 30

Black Magic 66 def Family Feud 42

Beamers 39 def Fruit Hoops 1 38

Netball

Monday Ladies

Division one and two

Yeah Good thanks 24 def Trinity old scholars 15

Jelly Butts 33 def Jokers 17

Mauve It def Purple

Wild Turkeys 29 def Divas 23

Division three and four

Laurlis team 35 def All Saints 34

THEM 33 def Fruit Tingles 18

Ladybirds 31 def TOSNC 13

Roseworthy Ultimate Netballers 54 def Pretzel Ninjas 15

Benchwarmers 25 def Roseworthy Vetballers 21

Tuesday evening mixed

Falcons 28 def Netvets 17

TNT 26 def TLL 3

Ashleys Angels 21 def Demons 12

Pink Paws 39 def Win Some Lose Some 8

Happy Hour 49 def Golden Vipers 14

Vipers 25 def Drop It In 22

Wednesday Junior

Grand Final

Primary

Trinity Yellow 16 def Trinity Purple 3

Sub Junior

Trinity Yellow 31 def Trinity Maroon 19

Junior

Trinity Red 35 def Trinity Orange 19

Wednesday evening ladies

Grand Final

Division one

Wild Turkeys 30 def TOSNC 27

Division two

Lollipops 36 def Mumma Bears 12

Division three

Roseworthy Fillies 37 def Just Us 32

Wednesday evening Mixed netball

Interceptacons 39 def Denton + 6 11

Team D 28 def No Idea 22

Ball Huggers 33 def Incomplete 3

Michaels + 5 23 def United Tigers 16

Jekylls Angels 43 def The Rejuvenated Rebels 16

Bridge Barossa

Last Wednesday Bridge Baross played the Australian Wide Pairs when an estimated 3000 players from hundreds of clubs competed for RED Masterpoints and many bridge prizes.

Barossa had seven tables, and in a Mitchell movement first North South were Elaine Kenny and Alec Harris with a good 63.96% which should put them in the top 50 players.

Second were Toni Harvey and Barbara Wing with 60.59%, followed by Joan Lee and Peter Robinson 54.6%, Annie Hatcher and Judy Fechner 53.0%, Fran Hannan and Ron Male 40.2%, Helen Sandow and Mary Ehmcke 40%.

The EW players were lead by David Brooks and Evan Allanson with 54.8%, followed by Jill Moody and Kevin Jones 53.8%, Marg Long and Trish Page 53.3%, Joan and Howard Haese 52.2%, Pam and Max Jahn 47.8%, Sirpa and Graham Harms 46.0%, Jeff Morris and Ziggy Mentz 43.8%.

On Monday night at a five table Howell first were Hans Haan and Evan Allanson with 65.4%, followed by Mary Clerk and Ken Farley 59.9%, Joan Lee and Penny Bosward 51.9%, Eunice Kampman and Jill Allanson 51.7%, Pam and Max Jahn 50.9%, Adelaide Abbott and Miles White 50.5%, Erril Kurtz and Wally Birch 48.1%, Sirpa and Graham Harms 40.1%, Rose Dadds and Peter Clark 40%.

Barossa Squash

Division 1 Round 3 played 26 August:

Good One 2-7-157 v Pawz 2-7-157 (V Trotta d T Talbot 3-0, T Waters lt G Ward 1-3, P Howe d D Preuss 3-1, S Victor lt C Zadow 0-3)

Half Baked 2-7-156 d Hobbits 2-6-154 (J Kennard lt P Thornton 0-3, D Maher d G Alderslade 3-0, J Nagel lt K Ward 1-3, D Pomeroy d B Conway 3-0)

Rose ‘N’ Thorn 4-12-203 d Egg Beaters 0-2-137 (M Rosiak d M Tully 3-0, R Fullgrabe d P Leadbeater 3-0, C Beer d N Ridley 3-0, R Dadds d S Rohrlach 3-2)

Division 2 Round 3 played 28 August:

Floppy Discs 3-9-193 d Ctrl-Alt-Del 1-6-171 (I Mason d G Nitschke 3-2, M Witcomb d S Cook 3-1, A Bryce lt J Nagel 0-3, D Fusco d S Barr 3-0)

Java 2-8-203 d Firefox 2-8-191 (J Milne lt R Lieschke 2-3, D Altus d D Molineux 3-0, A Pomeroy d T Kroehn 3-2, M Wells-Sidler lt J O’Callaghan 0-3)

Terabytes 4-12-211 d MSDOS 0-2-150 (A Cunningham d S O’Loughlin 3-2, A Grundel d A Smith 3-0, D Pomeroy d W Marschall 3-0, C Howe d T Wells-Sidler 3-0)

Trojans 3-9-182 d Googlers 1-6-174 (P Larsen d Q Burke 3-0, R Harbord d P Gerhardy 3-2, B Hughes d J Markey 3-1, C Hunt lt D Wisbey 0-3)

Premiership List

Division 1

Team Points

Half Baked 47

Good One 47

Rose ‘N’ Thorn 44

Pawz 41

Egg Beaters 31

Hobbits 22

Has Beans 20

Division 2

Team Points

Trojans 57

Java 44

Terabytes 43

Googlers 42

Ctrl-Alt-Del 37

Floppy Discs 35

MSDOS 30

Wifis 25

Firefox 23

Playford Invitational Night Tennis

The season is on the line for Nuriootpa this week when it plays Playford in Playford Invitational Night Tennis tomorrow night.

With Playford losing 0-5 to top team Mawson Lakes last week, Nuri moved nine points clear after holding on for an exciting 3-2 victory over The Grove.

Against The Grove, Dylan Sharman and Nathan Pope lost an exciting doubles 28-30, while Sharman won both his singles 30-17, and Pope recovered from a 26-30 loss in the first singles rubber to win a tight clash 30-27 to help Nuri to the victory.

“It felt like I was playing really good out there and everything seemed to work, and I was able to control a lot of the points and play on my terms,” Sharman said.

“Nathan was fine out there, as he played and beat Chris (Toft) and only just lost to Larry (Parikh). He had a slight injury but should be all good.

“As long as we win tomorrow against Playford we should be in a good position.”

Elizabeth beat Trinity 5-0 to put some pressure on third-placed Playford, which went down 0-5 to the undefeated Mawson Lakes.

Playford’s Ben Toor lost for the first time in singles this season, in both rubbers, which leaves Stephen Drury from the top side us the only undefeated singles player.

Games are played at the Bicentennial Courts, Elizabeth Vale, 7pm on Thursdays.

The two-person teams play two singles each and a double, with matches decided by the first to 30 points, with at least a two-point advantage.

Results

Nuriootpa 3/144 d The Grove 2/121 (Dylan Sharman/Nathan Pope lost to Chris Toft/Larry Parikh 28-30; Sharman d Toft 30-17; Pope lost to Parikh 26-30; Sharman d Parikh 30-17; Pope d Toft 30-27).

Mawson Lakes 5/150 d Playford 0/104 (Stephen Drury/Shane Adams d Ben Toor/Matthew Faye 30-23; Drury d Toor 30-14; Adams d Faye 30-18; Drury d Faye 30-23; Adams d Toor 30-26).

Elizabeth 5/150 d Trinity 0/97 (Liz Pinnock/Luke Forgione d Saul Moore/Adam Stone 30-14; Pinnock d Moore 30-22; Forgione d Stone 30-18; Pinnock d Stone 30-22; Forgione d Moore 30-21).

Premiership table: Mawson Lakes 43, Nuriootpa 34, Playford 25, Elizabeth 19, The Grove 11, Trinity 2.

This story Administrator ready to work first appeared on 苏州美甲美睫培训学校.

Comments are closed

Comments are closed.